Standardy Ochrony Małoletnich
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
- Naczelną zasadą jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Osoba reprezentującą Gabinet Fizjoterapii traktuje dziecko poddane terapii z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
- Fizjoterapeuta posiada odpowiednią wiedzę, a w ramach wykonywanych obowiązków jest uwrażliwiony na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
- Fizjoterapeuta zwracanie uwagę na objawy fizyczne (np. siniaki, oparzenia), zmiany w zachowaniu (np. lęk, wycofanie) oraz wskazania ze strony dziecka mogące sugerować doznawanie krzywdy.
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, przeprowadzana jest rozmowa, z opiekunami małoletniego pacjenta, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania pomocy.
- Fizjoterapeuta monitoruje sytuację małoletniego, w tym jego dobrostan psychiczny, w razie stwierdzenia dalszego krzywdzenia dziecka stosuje Procedury w przypadku krzywdzenia dzieci.
- W przypadku zaistnienia przypadku krzywdzenia dziecka lub zaobserwowania objawów fizycznych krzywdzenia, zmiany zachowania dziecka sporządza się kartę interwencji dotyczącej zauważonych objawów, zachowań oraz wszelkich wypowiedzi dziecka mogących wskazywać na krzywdzenie. Kartę załącza się do karty dziecka/pacjenta.
- Osoba reprezentującą Gabinet Fizjoterapii która podjęła informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, jest zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- Fizjoterapeuta zapewnienia ochronę tożsamości dziecka, nieujawniania informacji, które mogłyby prowadzić do stygmatyzacji lub dalszego narażenia na niebezpieczeństwo.
- Monitoring umieszczony w Gabinecie Fizjoterapii nie rejestruje obrazu.
- Interakcje między dziećmi będącymi pacjentami Gabinetu Fizjoterapii są znikome, polegające głównie na mijaniu się małoletnich pacjentów i ich opiekunów w poczekalni.
- Fizjoterapeuta nie jest w stanie w trakcie terapii/pracy monitorować interakcje dziecko-dziecko lub rodzic-dziecko mogące mieć miejsce na podjeździe przed gabinetem.
- Gabinet Fizjoterapii nie udostępnia Wi Fi.
- Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich w Gabinecie Fizjoterapii przed krzywdzeniem to osoba reprezentującą go.
- Raz na dwa lata osoba reprezentująca Gabinet Fizjoterapii będzie dokonywać oceny standardów, zaś wnioski z przeprowadzonej oceny zostaną pisemnie udokumentowane.
- Zasady są zamieszczone na stronie internetowej Gabinetu Fizjoterapii, oraz wywieszone w poczekalni zarówno wersja pełna jak i skrócona.